• Zajęcia adaptacyjne
          • Zajęcia adaptacyjne

          •          W dniu 18.06.2018r. odbyły się zajęcia adaptacyjne w klasie pierwszej. Do pierwszoklasistów przyszli zaproszeni goście – dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci sześcioletnie miały okazję poznać przyszłych nauczycieli oraz zapoznać się z nowymi pomieszczeniami, w tym klasą i szatnią. Niektórzy już teraz wybrali sobie półeczki, na których będą zostawiać swoje książki w przyszłym roku szkolnym. Dowiedzieli się także jak wygląda lekcja szkolna oraz przerwa w szkole. Zaproszone dzieci wspólnie z pierwszoklasistami wykonali ciekawe gry-opowiadania. Rozgrywanie gier budziło ogromne emocje, ponieważ każdy chciał być zwycięzcą. Na lekcji języka angielskiego wszyscy chętnie i aktywnie angażowali się w zajęcia. Podczas lekcji wychowania fizycznego odbyły się rozgrywki piłki nożnej. Dzień upłynął nam w miłym i radosnym nastroju. Sześciolatki już czekają na kolejny rok szkolny.

            M. Kowal

        • Realizacja projektu "Rozśpiewani w tradycji" oraz sukcesy szkolnego zespołu "Rudzianeczki" w mijającym roku szkolnym
          • Realizacja projektu "Rozśpiewani w tradycji" oraz sukcesy szkolnego zespołu "Rudzianeczki" w mijającym roku szkolnym

          •             Projekt edukacyjny „Rozśpiewany w tradycji” rozpoczął się w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej we wrześniu 2017r. Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Celina Skromak do projektu zaangażowała dwie szkoły: naszą placówkę oraz Zespół Szkół w Soli. W ramach projektu przewidziano warsztaty wokalne z techniki białego śpiewu dla uczniów klas      IV-VII oraz  spotkania i występy  z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej. Instruktorem zajęć była  Pani Marta Graban –Butryn. Projekt cieszył się dużą popularnością, nie tylko wśród dziewcząt, ale również wśród chłopców. Zakończenie projektu miało miejsce  9 listopada podczas szkolnej  uroczystości z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na tym etapie program zakończył się w Zespole Szkół w Soli. W naszej placówce miał natomiast dalszą kontynuację i podsumowanie - 11 listopada nasi uczniowie i uczennice wzięli udział w XXII Jesiennej Biesiadzie Kulturalnej w Korytkowie Dużym,  a następnie powstał szkolny zespół wokalny „Rudzianeczki. W  dniu 21 stycznia 2018r. w Hedwiżynie podczas XIV Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek,  dziewczęta wyśpiewały trzecie miejsce. Kolejny raz dziewczęta zaprezentowały się 29 kwietnia  w Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy i zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich w Lublinie w kategorii „duży-mały”. W dniu 27 maja 2018 r. nasz zespół „Rudzianeczki” uczestniczył w 52 Ogólnopolskim Przeglądzie  Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych na etapie wojewódzkim. Nie udało nam się zakwalifikować na przegląd krajowy do Kazimierza Dolnego, jednak cieszymy się z dotychczasowych tak wielu sukcesów. W tym roku szkolnym zespół zakończył występy wokalne prezentując się na Festiwalu Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta” w Dylach.

                      Gratulujemy dziewczętom z zespołu „Rudzianeczki” i życzymy dalszych sukcesów!!

             

            opracowała Monika Kowal

        • Na ludowo w Dylach
          • Na ludowo w Dylach

          • 17 czerwca w niedzielne popołudnie w małej wiosce Dyle, niedaleko Biłgoraja odbył się Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”.Celem festiwalu jest promocja kultury ludowej, regionalnych strojów, śpiewu i muzyki, twórczości ludowej oraz integracja społeczności lokalnej. Podczas festiwalu prezentowane są także tradycje sobótkowe. Nasza szkoła we współpracy w Gminnym Ośrodkiem Kultury, przygotowała i zaprezentowała widowisko sobótkowe zatytułowane „Baśń Nocy Świętojańskiej”. Nasi aktorzy przypomnieli, dawniej powszechnie obchodzone przez ludy słowiańskie, tradycje sobótkowe. Było to radosne święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości i miłości. Spektakl odbył się w malowniczej scenerii w parku, przy stawie. Nasze dziewczynki w przepięknych strojach biłgorajsko – tarnogrodzkich i kwietnych wiankach na głowach tańcem i pięknymi pieśniami oczarowały publiczność, a pływające w stawie wianki dodały wieczorowi magii, nastroju i romantyczności.Ten dzień możemy zaliczyć do niezwykle udanych  i na pewno na długo go zapamiętamy.

                                                                                              Opracowała; Anna Przytuła-Gol

          • Podsumowanie szkolnego konkursu czytelniczego

          • 13 czerwca miało miejsce podsumowanie Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania ze Zrozumieniem, przeprowadzonego wśród uczniów klas IV-VII. Jest to już kolejna edycja tego konkursu. W tym roku do zmagań czytelniczych przystąpiło czternaścioro uczniów. Pierwszy etap odbył się w grudniu, drugi w czerwcu. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dziewięcioro uczniów. Konkurs polegał na tym, że uczeń losował numer, pod którym ukryty był wcześniej przygotowany fragment książki. Zadaniem czytającego było nie tylko piękne przeczytanie tekstu, ale również bardzo dokładne zapamiętanie treści czytanej lektury. Należy przyznać, że w tym roku poziom czytelniczy był niezwykle wyrównany. Komisja w składzie ; pani Anna Przytuła-Gol i pani Dorota Kiełbasa miały niezwykle trudny wybór. W tym roku przyznano trzy równorzędne I miejsca, a uzyskali je; Krystian Kowal, kl. VI, Amelia Okoń, kl. V i Adrian Nizio, kl. IV. Przyznano również dwa równorzędne wyróżnienia dla; Sary Pułapy i Sandry Różańskiej – uczennic klasy czwartej. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.

                                                                                   Opracowały; Anna Przyuła-Gol, Dorota Kiełbasa.

          • Laureaci Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur

          • Róża Bukowińska (klasa II) i Dawid Bukowiński (klasa V) zostali laueatami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2018. Biorąc pod uwagę wysoki poziom trudności zadań osiągnęli prawdziwy sukces. Razem z nimi w konkursie brali udział inni uczniowie: Kacper Kurzyna (klasa VII), Patryk Grabias (klasa IV), Jakub Ulidowski (klasa I). Uczniowie rozwiązywali zadania testowe na poziomach trudności dostosowanych do klas. Gratulujemy tak wysokiego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów.

        • Wiosenny piknik z książką
          • Wiosenny piknik z książką

          • 8 czerwca nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. To już drugi raz, kiedy bierzemy udział w tym święcie czytelniczym. W roku ubiegłym czytaliśmy książki m.in. w biłgorajskim parku oraz w szkole. W tym roku postanowiliśmy połączyć czytanie z piknikiem. Piękna pogoda zachęciła nas do czytania na świeżym powietrzu. Czytanie rozpoczęliśmy około godziny 10. Każdy uczeń przyniósł swoją ulubioną książkę. Akcją podsumowaliśmy wspólnym zdjęciem. Część uczniów przygotowała kartki białe, część czerwone tak by uformować kształt flagi biało-czerwonej, najmłodsi zaś uczniowie trzymali kartki z napisem przedstawiającym hasło akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Dzień upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze.

                                                                                                          Opracowała A. Przytuła-Gol

          • Finał konkursu "Radość czytania" 2018

          • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju od 16 lat organizuje konkurs czytelniczy skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Powiatowy finał czytelniczych zmagań odbył się w środę, 6 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju. Konkurs jak zawsze miał na celu promowanie czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowania książką.

            Sposób interpretacji tekstu, dobór tekstu do osobowości czytającego oraz technikę czytania oceniało jury w składzie: poetka i regionalistka Halina Ewa Olszewska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak. Do finałowych, czytelniczych zmagań przystąpiło 22 uczestników wyłonionych podczas gminnych eliminacji. Każdy z nich miał za zadanie na głos przeczytać fragment wybranej książki młodzieżowej. Czas prezentacji był ściśle ograniczony, bo od 3 do 5 minut.Naszą gminę reprezentował Krystian Kowal, który przygotował fragment opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Słup soli”. Krystian wypadł bardzo dobrze, jego interpretacja tekstu spodobała się jury, dzięki czemu zajął I miejsce. Serdecznie mu gratulujemy i jesteśmy z niego bardzo dumni.

                                                                                                          Opracowała A. Przytuła-Gol

        • Mobilna Akademia Młodych Orłów
          • Mobilna Akademia Młodych Orłów

          • Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił nowy projekt „Mobilną Akademię Młodych Orłów”. Projekt ten jest oparty na dwóch filarach: pierwszym z nich jest kształcenie trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, drugim zaś selekcja najbardziej utalentowanych zawodników w wieku 10 -13 lat. W ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów każdy powiat w Polsce zostanie odwiedzony co najmniej 2 razy w ciągu roku.     W dniu 05 czerwca 2018 r. na obiektach Szkoły Podstawowej w Józefowie odbyło się takie spotkanie, w którym z naszej szkoły uczestniczyło dwóch uczniów Daniel Rapa z klasy III i Adrian Nizio z  klasy IV. Trening pokazowy został poprowadzony przez byłego zawodnika Motoru Lublin Pana Modesta Boguszewskiego -  obecnie koordynatora województwa lubelskiego Akademii Młodych Orłów i Pana Szymona Gierobę – trenera od przygotowania motorycznego.

                 Odbyła się również gra selekcyjna dla grupy rocznika 2006/2005 (młodziki) i dla grupy rocznika 2007/2008 – grupa orliki. W której aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie. Adrian Nizio brał udział a treningu pokazowym, został zauważony przez trenera i ma duże szanse na powołanie do kadry województwa lubelskiego w swoim roczniku.

                 Kolejne spotkania zajęć treningowych odbędą się po wakacjach, na które serdecznie zapraszamy.

            Oto krótka sylwetka trenera prowadzącego w tym dniu zajęcia treningu oraz gier selekcyjnych.

            Modest Boguszewski – polski piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. W 1981 roku wraz z kolegą klubowym Motoru LublinRobertem Grzanką, zdobył w RFN wicemistrzostwo Europy U-18. Uczestnik Mistrzostw Świata U-20 w 1981 w Australii. Były trener Motoru Lublin.
                                                                                                                 Opracował: W. Zajączkowski

                                                                                                                                            

        • Róża Bukowińska laureatką MiMaK-a
          • Róża Bukowińska laureatką MiMaK-a

          •     Dnia 23 maja odbyły się w Zamościu eliminacje finałowe Regionalnego Konkursu Matematycznego dla klas trzecich szkół podstawowych MiMaK. Wśród zwycięzców  znalazła się Róża Bukowińska. Uzyskała tytuł laureata konkursu. W finale brali udział uczniowie z terenu byłego województwa zamojskiego, którzy zwyciężyli w trzech poprzednich etapach: klasowym, gminnym i powiatowym.

             Róży gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.

            opracowa: R.Mielnik, J.Dzido

        • Święto Mamy i Taty w naszej szkole
          • Święto Mamy i Taty w naszej szkole

          • W  dniu 05.05.2018r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, podczas koncertu dla rodziców. W pierwszej kolejności wystąpili wychowankowie oddziału przedszkolnego, którzy zaśpiewali i zatańczyli dla zebranych gości. Uczniowie klas I-III oprócz wspólnych popisów wokalnych, zaprezentowali się indywidualnie. Występy dzieci zostały w pełni docenione, o czym świadczą długie owacje, uśmiechy, a nawet wzruszenie rodziców. Po tej uczcie dla uszu, mogliśmy nacieszyć się ucztą smaków, podczas warsztatów kulinarnych „Wkręceni w zdrowie”, które przeprowadziła Pani Oksana Marczak. Rodzice wspólnie z dziećmi miały okazję przygotować zdrowe i smaczne sałatki. Pani Oksana podzieliła się z nami ciekawymi przepisami kulinarnymi. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne ognisko. W radosnym i pogodnym nastroju zakończyliśmy nasze wspólne świętowanie.

                                                                              Opracowała : M. Kowal, J.Dzido

          • Dzień Dziecka

          • W dniu 1 czerwca uczniowie klas: IV, V i VI świętowali Dzień Dziecka w kinie Stylowy w Zamościu na seansie filmu pt."Bella i Sebastian 3". Ten film to wzruszająca historia przyjaźni pomiędzy chłopcem i jego psem Bellą, a także trójki uroczych szczeniąt. Sielankowy obrazek kudłatej rodzinki burzy tajemniczy nieznajomy, który chce odebrać chłopcu psy. Sebastian, ryzykując własne życie postanawia ochronić swoich psich przyjaciół....Po tak emocjonujących przeżyciach kinowych nasi uczniowie mieli chwilę relaksu w McDonaldzie po czym wszyscy wrócili do szkoły.

        • Zajęcia terenowe z przyrody
          • Zajęcia terenowe z przyrody

          • W dniu 4 czerwca 2018r. uczniowie klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej uczestniczyli w zajęciach terenowych z przyrody. Zajęcia odbywały się w Roztoczańskim Parku Narodowym. Ich celem było poznanie ścieżki przyrodniczej "Bukowa Góra", poznanie historii wsi Sochy, obserwacja koników polskich, przejście wzdłuż Stawów Echo i odpoczynek w parku Zwierzyńczyk. Zajęcia prowadziła pani Elżbieta Małysa. Zajęcia zakończyły się konsumpcją słynnych zwierzynieckich lodów. Uczniowie zadowoleni i bogatsi o wiedzę pzyrodniczą i historyczną wrócili do szkoły.

        • Dzień Dziecka w Uliku
          • Dzień Dziecka w Uliku

          • W Dniu Dziecka klasy 0-III wyjechały na wycieczkę do pasieki ,,Ulik” w miejscowości Mokrelipie. Zwiedzały Pszczelarską Zagrodę Edukacyjną. Widziały skansen starych uli. Jadły pyłek pszczeli i degustowały różne rodzaje miodów. Obserwowały z bliska pracę pszczół w szklanym ulu. Zwiedzały trzy sale muzealne, w których oglądały stare sprzęty pszczelarskie, wyposażenie dawnej wiejskiej zagrody oraz salę szkolną z czasów PRL-u. Na koniec piekły kiełbaski przy ognisku.

              Każde dziecko opuściło pasiekę z prezentem: słoiczkiem miodu i upominkiem z wosku pszczelego.

                   Wzbogaciły swoje wiadomości na temat zwyczajów i życia pszczół oraz pszczelich produktów.

            opracowała:R.Mielnik, J.Dzido

             

        • Dzień Żółwia
          • Dzień Żółwia

          • 23 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Żółwia. Z tej okazji 30 maja 2018r. w naszej szkole odbył się Dzień Żółwia. W ramach tych zajęć przygotowana została:
            -prezentacja multimedialna na temat środowiska życia, budowy i zwyczajów żółwi ze szczególnym uwzględnieniem jedynego żółwia żyjącego w Polsce - żółwia błotnego,
            -zajęcia praktyczne dotyczące hodowli żółwi - prezentacja żółwi, terrarium oraz potrzebnych akcesoriów.
            Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci młodszych. Zajęcia prowadziła pani Elżbieta Małysa.

        • Dąb Niepodległości
          • Dąb Niepodległości

          • Dnia 08 maja 2018 roku  w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający Uchwalenia Konstytucji 3-go maja oraz sadzenie „Dębu Niepodległości” z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

            Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej przybliżyli młodszym i starszym kolegom historię naszego kraju – z czasów gdy Polska nie istniała na arenie Międzynarodowej, ale walczył o to by odzyskać upragnioną wolność. Reformy jakie wprowadzono miały pomóc naszemu krajowi. Uchwalona Konstytucja z 1791 roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne .

            Po apelu cała społeczność szkolna przeszła na plac szkolny by posadzić „ Dąb niepodległości” z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. W  wyznaczonym miejscu  po odczytaniu przez uczennicę klasy VI Listu Naczelnika lasów Państwowych Pan Dyrektor rozpoczął  uroczyste sadzenie dębu wraz z  uczniami naszej szkoły.

        • Turniej piłkarski "Wakacje Tuż - Tuż"
          • Turniej piłkarski "Wakacje Tuż - Tuż"

          • W dniu 28 maja 2018r. odbył się turniej piłkarski pt. „ Wakacje – Tuż-Tuż”, dla uczniów klas V-VI  o Puchar Wójta Gminy Biłgoraj. Turniej odbył się jak co roku w Szkole Podstawowej w Smólsku.

            W turnieju wzięło odział 7 drużyn, drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Mecze były rozgrywane każdy z każdym w grupie i z każdej grupy awansowały do dalszych gier dwie  drużyny z grupy. Nasz zespół zajął 3 miejsce w grupie i nie udało nam się awansować dalej. Nasz zespół był w grupie 4 zespołowej, rozegraliśmy trzy mecze w grupie : a oto wyniki naszego zespołu :

            Wola Dereźniańska -  Korczów : 0 – 1 ( bramka samobójcza)

            Dereźnia – Wola Dereźniańska  0 – 1 ( bramka strzelona Dawid Wolanin )

            Wola Dereźniańska – Smólsko   0 – 1

            Podsumowując  gry w  grupie zdobyliśmy 3 pkt.  1 bramkę strzeloną i dwie bramki stracone. Gdybyśmy ostatni mecz w grupie zremisowali albo wygrali awans byłby pewny, a w półfinale kto wie jakby się wszystko ułożyło.

            Zespół wystąpił w składzie : Patryk Grabias, Adrian Nizio, Bartłomiej Różański, Bartłomiej Rataj, Kornel Wolanin , Dawid Wolanin, Antoni Jakimiak, Krystian Kowal.

            Opracował: W. Z.

                                                                                                                                                                    

        • Rudzianeczki na II etapie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
          • Rudzianeczki na II etapie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

          • W dniu 27 maja 2018 r. Zespół „Rudzianeczki” ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej uczestniczył w 52 Ogólnopolskim Przeglądzie  Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych na etapie wojewódzkim. W przeglądzie ogólnie wzięło udział ponad 30 zespołów. Nasz zespół brał udział w kategorii „Duży -  Mały”. Przegląd odbył się w Lublinie w Muzeum Ziemi Lubelskiej, na świeżym powietrzu w malowniczo położonym obiekcie na łonie natury. Zespoły prezentowały wysoki poziom artystyczno – wokalno – instrumentalny. Była duża konkurencja. Zespół wykonał dwie pieśni. Po występie zwiedziliśmy Skansen Ziemi Lubelskiej.

            Była fajna atmosfera, piękna pogoda oraz niepowtarzalna przygoda. Tym razem nie udało się zakwalifikować na przegląd krajowy , centralny do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, który odbędzie się pod koniec czerwca 2018 r. na Rynku Głównym w Kazimierzu. Może uda się za rok, czego życzymy bardzo zespołowi. Ale jak na pierwszy raz to i tak był to duży sukces dla zespołu oraz duże doświadczenie.

            Zespół wystąpił w składzie : Martyna Broda, Kinga Broda, Iga Wolanin, Agnieszka Grabias, Amelia Welc, Katarzyna Rączka, Sandra Różańska, Sara Pułapa, Klaudia Zdybel, Angelika Grabias.

            Opracował: W.Z.