• Warsztaty plastyczne w przedszkolu
          • Warsztaty plastyczne w przedszkolu

          • Dnia 09.10.2018r. w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty plastyczne pt. ,,Jesienne witraże", które poprowadziła pani Irena Surmanowicz ze Stowarzyszenia ,, Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej" w Soli. Na warsztatach gościliśmy przedszkolaki, rodziców oraz wychowawczynię panią Martę Rapa z SP w Korczowie. Była to wspaniała okazja do integrcji i wspólnej zabawy.

             

            J.D

        • Zaelektryzowani
          • Zaelektryzowani

          • W dniu 3 października 2018r. naszą szkołę odwiedziła grupa Zaelektryzowani. Była to niezwykła lekcji chemii i fizyki na żywo.Uczniowie mogli oglądać eksperymenty jak w prawdziwym laboratorium. Nauka została przekazana w sposób ciekawy, wesoły a jednocześnie widowiskowy. W zajęciach brali udział widzowie, którzy stali się objektami doświadczeń. Występ zakończył się głośną owacją i na pewno zostanie na długo w pamięci.

            Opracowała: M. D.

        • Wycieczka klas I-III
          • Wycieczka klas I-III

          • W dniu 25.09.2018r.  odbyła się wycieczka uczniów klas I-III do Biłgorajskiego Centrum Kultury na multimedialną lekcję muzyki oraz do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Tytuł lekcji brzmiał .,,Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci.” Uczniom spodobała się taka forma prowadzenia lekcji, o czym świadczy ich żywe zainteresowanie oraz aktywny udział. Prowadzący w sposób ciekawy i przystępny  zapoznał najmłodszych z muzyką filmową. Posłużył się przykładami, które były doskonale znane dzieciom i przez nie lubiane. Interaktywny wymiar zajęć, wyraźnie trafił w gusta zebranych. Po tej edukacyjnej lekcji, odbyła się prezentacja pouczającego filmu „Balerina”. Wymowa filmu jest uniwersalna. Reguły panujące w zawodzie tancerza obowiązują też w innych środowiskach. Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej ,gdzie poznaliśmy wyposażenie dawnych gospodarstw domowych. Dzieci zainteresowała także wystawa związana z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i oczywiście militaria.

            opracowała

            Monika Kowal

        • Ognisko  przedszkolaków
          • Ognisko przedszkolaków

          • Wrzesień to idealny czas na wyjścia w plener, dlatego też przedszkolaki z naszej szkoły dnia 21.09.2018r. wybrały sie ze swoimi rodzicami na klasowe ognisko. Leśne powietrze sprzyjało apetytom a kiełbaski i pianki smakowały wyśnienicie.

             

            J.D

        • Głośne czytanie 2018
          • Głośne czytanie 2018

          •  „29 września – Ogólnopolskim Dniem Głośnego czytania” to akcja promująca głośne czytanie w szkołach. Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się do głośnego czytania. Tego dnia uczniowie klas starszych czytali lektury, między innymi „Bajki robotów” S. Lema czy „Balladynę” J. Słowackiego. Młodsi uczniowie natomiast czytali swoje ulubione książki. Akcję przeprowadzili nauczyciele klas młodszych, nauczyciel języka polskiego oraz bibliotekarka. Wszyscy aktywnie włączyli się do akcji. Mamy nadzieję że  w przyszłości  wpłynie to na większe zainteresowanie książką.

                                                                                                                                             /A. P-G./

        • Wycieczka do Lublina
          • Wycieczka do Lublina

          • 25 września uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w pokazach fizycznych organizowanych przez UMCS w Lublinie. Pokazy bardzo zaciekawiły naszych uczniów jednocześnie pogłębiając ich wiedzę z zakresu fizyki ale również chemii czy biologii. Tego dnia uczniowie wybrali się również do kina na adaptację filmową książki Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”. Wszyscy uczniowie jednogłośnie orzekli, że film był naprawdę ciekawy i warto było go obejrzeć. Oby więcej takich wycieczek!

            /A. P-G./

        • Narodowe czytanie 2018
          • Narodowe czytanie 2018

          • Nasza szkoła jak co roku aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego czytania, nad którą honorowy patronat objęła para prezydencka. 7 września klasy V-VIII czytały „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. Akcję rozpoczęliśmy jak zawsze od odczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, po czym przedstawiona została krótka prezentacja na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Po takim wstępie przystąpiliśmy do czytania. Wybrani uczniowie czytali wcześniej przygotowane fragmenty „Przedwiośnia” pozostałym kolegom i koleżankom. Akcja została przygotowana przez nauczyciela języka polskiego we współpracy biblioteką szkolną.

        • Makulatura na studnie
          • Makulatura na studnie

          • W dniach 19-21.09.2018r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji charytatywnej wspierającej budowanie studni głębinowych w Afryce. Każdy kilogram makulatury to 75 litrów wody dla ludzi, którym żyje się gorzej niż nam. Nasi uczniowie robiąc porządki w swoich domach przyczynili się do ochrony środowiska a także poprawy życia tych, którym na codzień brakuje wody pitnej. 

            Opracowała M. D.

        • Sprzątanie świata
          • Sprzątanie świata

          • W dniu 20 września 2018 r. została przeprowadzona akcja ekologiczna "Sprzątanie Świata". Głównym jej celem było podniesienie świadomości ekologicznej, nauka odpowiednej segregacji odpadów oraz ukształtowanie postawy odpowiedzialności za stan środowiska. Uczniowie naszej szkoły, zarówno ci najmłodsi z oddziału przedszkolnego, jak i starszych klas wzięli czynny udziałw zbieraniu okolicznych śmieci pod opieką nauczycieli. Pozytywnie zmotywowani, zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne ruszyli do walki o czysty las oraz teraz wokół szkoły.Wszyscy uczestniczyli w sprzątaniu z zaangażowaniem. Po zakończonej akcji, każdy uczeń naszej szkoły ma świadomość, że przyczynił się do stworzenia czystej i zadbanej okolicy.

            Opracowała: K. Blicharz

          • Nowy rok szkolny

          • W dniu 3 września 2018r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 poprzedzone Mszą Świętą. Pan Dyrektor Waldemar Zajączkowski powitał przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi. Wszyscy uczniowie poznali swoich wychowawców i w uroczystym nastroju rozpoczęli nowy rok szkolny.

          • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

          • Dnia 22 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji część artystyczną przygotowali uczniowie klas II - III pod opieką Reginy Mielnik. Podziwialiśmy występy utalentowanych wokalnie i recytatorsko dzieci. Następnie dyrektor szkoły wręczył wyróżnionym uczniom świadectwa, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Na koniec uczniowie wysłuchali życzeń dyrekcji. 

        • Zajęcia adaptacyjne
          • Zajęcia adaptacyjne

          •          W dniu 18.06.2018r. odbyły się zajęcia adaptacyjne w klasie pierwszej. Do pierwszoklasistów przyszli zaproszeni goście – dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci sześcioletnie miały okazję poznać przyszłych nauczycieli oraz zapoznać się z nowymi pomieszczeniami, w tym klasą i szatnią. Niektórzy już teraz wybrali sobie półeczki, na których będą zostawiać swoje książki w przyszłym roku szkolnym. Dowiedzieli się także jak wygląda lekcja szkolna oraz przerwa w szkole. Zaproszone dzieci wspólnie z pierwszoklasistami wykonali ciekawe gry-opowiadania. Rozgrywanie gier budziło ogromne emocje, ponieważ każdy chciał być zwycięzcą. Na lekcji języka angielskiego wszyscy chętnie i aktywnie angażowali się w zajęcia. Podczas lekcji wychowania fizycznego odbyły się rozgrywki piłki nożnej. Dzień upłynął nam w miłym i radosnym nastroju. Sześciolatki już czekają na kolejny rok szkolny.

            M. Kowal

        • Realizacja projektu "Rozśpiewani w tradycji" oraz sukcesy szkolnego zespołu "Rudzianeczki" w mijającym roku szkolnym
          • Realizacja projektu "Rozśpiewani w tradycji" oraz sukcesy szkolnego zespołu "Rudzianeczki" w mijającym roku szkolnym

          •             Projekt edukacyjny „Rozśpiewany w tradycji” rozpoczął się w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej we wrześniu 2017r. Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Celina Skromak do projektu zaangażowała dwie szkoły: naszą placówkę oraz Zespół Szkół w Soli. W ramach projektu przewidziano warsztaty wokalne z techniki białego śpiewu dla uczniów klas      IV-VII oraz  spotkania i występy  z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej. Instruktorem zajęć była  Pani Marta Graban –Butryn. Projekt cieszył się dużą popularnością, nie tylko wśród dziewcząt, ale również wśród chłopców. Zakończenie projektu miało miejsce  9 listopada podczas szkolnej  uroczystości z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na tym etapie program zakończył się w Zespole Szkół w Soli. W naszej placówce miał natomiast dalszą kontynuację i podsumowanie - 11 listopada nasi uczniowie i uczennice wzięli udział w XXII Jesiennej Biesiadzie Kulturalnej w Korytkowie Dużym,  a następnie powstał szkolny zespół wokalny „Rudzianeczki. W  dniu 21 stycznia 2018r. w Hedwiżynie podczas XIV Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek,  dziewczęta wyśpiewały trzecie miejsce. Kolejny raz dziewczęta zaprezentowały się 29 kwietnia  w Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy i zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich w Lublinie w kategorii „duży-mały”. W dniu 27 maja 2018 r. nasz zespół „Rudzianeczki” uczestniczył w 52 Ogólnopolskim Przeglądzie  Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych na etapie wojewódzkim. Nie udało nam się zakwalifikować na przegląd krajowy do Kazimierza Dolnego, jednak cieszymy się z dotychczasowych tak wielu sukcesów. W tym roku szkolnym zespół zakończył występy wokalne prezentując się na Festiwalu Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta” w Dylach.

                      Gratulujemy dziewczętom z zespołu „Rudzianeczki” i życzymy dalszych sukcesów!!

             

            opracowała Monika Kowal

        • Na ludowo w Dylach
          • Na ludowo w Dylach

          • 17 czerwca w niedzielne popołudnie w małej wiosce Dyle, niedaleko Biłgoraja odbył się Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”.Celem festiwalu jest promocja kultury ludowej, regionalnych strojów, śpiewu i muzyki, twórczości ludowej oraz integracja społeczności lokalnej. Podczas festiwalu prezentowane są także tradycje sobótkowe. Nasza szkoła we współpracy w Gminnym Ośrodkiem Kultury, przygotowała i zaprezentowała widowisko sobótkowe zatytułowane „Baśń Nocy Świętojańskiej”. Nasi aktorzy przypomnieli, dawniej powszechnie obchodzone przez ludy słowiańskie, tradycje sobótkowe. Było to radosne święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości i miłości. Spektakl odbył się w malowniczej scenerii w parku, przy stawie. Nasze dziewczynki w przepięknych strojach biłgorajsko – tarnogrodzkich i kwietnych wiankach na głowach tańcem i pięknymi pieśniami oczarowały publiczność, a pływające w stawie wianki dodały wieczorowi magii, nastroju i romantyczności.Ten dzień możemy zaliczyć do niezwykle udanych  i na pewno na długo go zapamiętamy.

                                                                                              Opracowała; Anna Przytuła-Gol

          • Podsumowanie szkolnego konkursu czytelniczego

          • 13 czerwca miało miejsce podsumowanie Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania ze Zrozumieniem, przeprowadzonego wśród uczniów klas IV-VII. Jest to już kolejna edycja tego konkursu. W tym roku do zmagań czytelniczych przystąpiło czternaścioro uczniów. Pierwszy etap odbył się w grudniu, drugi w czerwcu. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dziewięcioro uczniów. Konkurs polegał na tym, że uczeń losował numer, pod którym ukryty był wcześniej przygotowany fragment książki. Zadaniem czytającego było nie tylko piękne przeczytanie tekstu, ale również bardzo dokładne zapamiętanie treści czytanej lektury. Należy przyznać, że w tym roku poziom czytelniczy był niezwykle wyrównany. Komisja w składzie ; pani Anna Przytuła-Gol i pani Dorota Kiełbasa miały niezwykle trudny wybór. W tym roku przyznano trzy równorzędne I miejsca, a uzyskali je; Krystian Kowal, kl. VI, Amelia Okoń, kl. V i Adrian Nizio, kl. IV. Przyznano również dwa równorzędne wyróżnienia dla; Sary Pułapy i Sandry Różańskiej – uczennic klasy czwartej. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.

                                                                                   Opracowały; Anna Przyuła-Gol, Dorota Kiełbasa.

          • Laureaci Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur

          • Róża Bukowińska (klasa II) i Dawid Bukowiński (klasa V) zostali laueatami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2018. Biorąc pod uwagę wysoki poziom trudności zadań osiągnęli prawdziwy sukces. Razem z nimi w konkursie brali udział inni uczniowie: Kacper Kurzyna (klasa VII), Patryk Grabias (klasa IV), Jakub Ulidowski (klasa I). Uczniowie rozwiązywali zadania testowe na poziomach trudności dostosowanych do klas. Gratulujemy tak wysokiego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów.

        • Wiosenny piknik z książką
          • Wiosenny piknik z książką

          • 8 czerwca nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. To już drugi raz, kiedy bierzemy udział w tym święcie czytelniczym. W roku ubiegłym czytaliśmy książki m.in. w biłgorajskim parku oraz w szkole. W tym roku postanowiliśmy połączyć czytanie z piknikiem. Piękna pogoda zachęciła nas do czytania na świeżym powietrzu. Czytanie rozpoczęliśmy około godziny 10. Każdy uczeń przyniósł swoją ulubioną książkę. Akcją podsumowaliśmy wspólnym zdjęciem. Część uczniów przygotowała kartki białe, część czerwone tak by uformować kształt flagi biało-czerwonej, najmłodsi zaś uczniowie trzymali kartki z napisem przedstawiającym hasło akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Dzień upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze.

                                                                                                          Opracowała A. Przytuła-Gol

          • Finał konkursu "Radość czytania" 2018

          • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju od 16 lat organizuje konkurs czytelniczy skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Powiatowy finał czytelniczych zmagań odbył się w środę, 6 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju. Konkurs jak zawsze miał na celu promowanie czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowania książką.

            Sposób interpretacji tekstu, dobór tekstu do osobowości czytającego oraz technikę czytania oceniało jury w składzie: poetka i regionalistka Halina Ewa Olszewska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak. Do finałowych, czytelniczych zmagań przystąpiło 22 uczestników wyłonionych podczas gminnych eliminacji. Każdy z nich miał za zadanie na głos przeczytać fragment wybranej książki młodzieżowej. Czas prezentacji był ściśle ograniczony, bo od 3 do 5 minut.Naszą gminę reprezentował Krystian Kowal, który przygotował fragment opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Słup soli”. Krystian wypadł bardzo dobrze, jego interpretacja tekstu spodobała się jury, dzięki czemu zajął I miejsce. Serdecznie mu gratulujemy i jesteśmy z niego bardzo dumni.

                                                                                                          Opracowała A. Przytuła-Gol

        • Mobilna Akademia Młodych Orłów
          • Mobilna Akademia Młodych Orłów

          • Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił nowy projekt „Mobilną Akademię Młodych Orłów”. Projekt ten jest oparty na dwóch filarach: pierwszym z nich jest kształcenie trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, drugim zaś selekcja najbardziej utalentowanych zawodników w wieku 10 -13 lat. W ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów każdy powiat w Polsce zostanie odwiedzony co najmniej 2 razy w ciągu roku.     W dniu 05 czerwca 2018 r. na obiektach Szkoły Podstawowej w Józefowie odbyło się takie spotkanie, w którym z naszej szkoły uczestniczyło dwóch uczniów Daniel Rapa z klasy III i Adrian Nizio z  klasy IV. Trening pokazowy został poprowadzony przez byłego zawodnika Motoru Lublin Pana Modesta Boguszewskiego -  obecnie koordynatora województwa lubelskiego Akademii Młodych Orłów i Pana Szymona Gierobę – trenera od przygotowania motorycznego.

                 Odbyła się również gra selekcyjna dla grupy rocznika 2006/2005 (młodziki) i dla grupy rocznika 2007/2008 – grupa orliki. W której aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie. Adrian Nizio brał udział a treningu pokazowym, został zauważony przez trenera i ma duże szanse na powołanie do kadry województwa lubelskiego w swoim roczniku.

                 Kolejne spotkania zajęć treningowych odbędą się po wakacjach, na które serdecznie zapraszamy.

            Oto krótka sylwetka trenera prowadzącego w tym dniu zajęcia treningu oraz gier selekcyjnych.

            Modest Boguszewski – polski piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. W 1981 roku wraz z kolegą klubowym Motoru LublinRobertem Grzanką, zdobył w RFN wicemistrzostwo Europy U-18. Uczestnik Mistrzostw Świata U-20 w 1981 w Australii. Były trener Motoru Lublin.
                                                                                                                 Opracował: W. Zajączkowski

                                                                                                                                            

        • Róża Bukowińska laureatką MiMaK-a
          • Róża Bukowińska laureatką MiMaK-a

          •     Dnia 23 maja odbyły się w Zamościu eliminacje finałowe Regionalnego Konkursu Matematycznego dla klas trzecich szkół podstawowych MiMaK. Wśród zwycięzców  znalazła się Róża Bukowińska. Uzyskała tytuł laureata konkursu. W finale brali udział uczniowie z terenu byłego województwa zamojskiego, którzy zwyciężyli w trzech poprzednich etapach: klasowym, gminnym i powiatowym.

             Róży gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.

            opracowa: R.Mielnik, J.Dzido